Metody hodowlane i genetyka populacji Drukuj

Zespół metod hodowlanych i genetyki populacji tworzą:

prof. dr hab. Zbigniew Sobek

prof. dr hab. Tomasz Szwaczkowski

dr hab. Tomasz Strabel, prof. nadzw.

prof. dr hab. Maciej Szydłowski

6. Optymalizacja doboru zwierząt
  7. Hodowla zachowawcza

Wybrane publikacje:

1. Dybus A., Kmieć M., Sobek Z., Pietrzyk W., Wiśniewski B. 2003. Associations between polymorphisms of growth hormone releasing hormone (GHRH) and transcription factor 1 (PIT1) genes and production traits of Limousine cattle. Archives of Animal Breeding 46: 527-534.
  2. Misztal I., Strabel T., Jamrozik J., Mantysaari E., Meuwissen T. 2000. Strategies for estimating the parameters needed for different test-day models. Journal of Dairy Sciences 83: 1125-1134.
  3. Perz W., Sobek Z. 2003. The accuracy of 200-day milk yield estimation in cows on the basis of test yields from the 100-day period. Biometrical Letters 40: 73-80.
  4. Skotarczak E., Szwaczkowski T., Moliński K., Dobek A. 2008. Mixed Model studies on inheritance of reproductive traits in laying hens - a Bayesian approach. Poultry Science 87: 1-7.
  5. Spalona A., Ranvig H., Cywa-Benko K., Benkova J., Baumgartner J., Zanon A., Sabbioni A., Szalay I., Szwaczkowski T. 2007. Population size in conservation of local chicken breeds in chosen European countries. Archiv für Geflugelkunde 71, 2: 49-55.
  6. Strabel T., Jamrozik J. 2006. Genetic analysis of milk production traits of Polish Black and White cattle using large-scale random regression test-day models. Journal of Dairy Science 89: 3152-3163.
  7. Strabel T., Misztal J. 1999. Genetic parameters for first and second lactation milk yields of Polish Black and White cattle with random regression test-day models. Journal of Dairy Science 82: 2805-2810.
  8. Szwaczkowski T. 2003. Use of Mixed Model Methodology in Poultry Breeding: Estimation of Genetic Parameters. Poultry Genetics, Breeding and Biotechnology (Eds W.M. Muir, S.E. Aggrey). CAB International, 11: 165-201.
  9. Szydłowski M., Gengler N. 2008. Sampling genotype configurations in a large complex pedigree. Journal of Animal Breeding and Genetics 125: 330-338.
  10. Szydłowski M., Szwaczkowski T. 2001. Bayesian segregation analysis of production traits of laying hens. Poultry Science 80: 125-131.
  11. Wolc A., White I.M.S., Avedano S., Hill W.G. 2009. Genetic variability in residual variation of body weight and conformation scores in broiler chickens. Poultry Science (in press).
  12. Wolc A., Torzyński G., Szwaczkowski T. 2009. Genetic effects on reproduction traits in half-bred horses. Canadian Journal of Animal Science (in press).